Reducie na stulecie

MS Piłsudski

Na transatlantyku MS Piłsudski Osterwa w 1939 podróżował do Ceuty. Możemy zajrzeć na ten statek!

Pomiędzy 6 a 30 kwietnia 1939 roku Juliusz Osterwa wraz z żoną Matyldą z Sapiehów odbył turystyczny rejs na transatlantyku MS Piłsudski. Odwiedzili Lizbonę, Neapol, Palermo, Trypolis, ale najważniejsza dla Osterwy była „ukochana Ceuta”. Oczywiście z powodu Księcia Niezłomnego. 27 kwietnia w salonie statku czytał dramat Calderona/Słowackiego dla załogi i uczestników wycieczki. Po półtoragodzinnym czytaniu odbył się obiad kapitański, a późnej bal do późnej nocy... Dziennik Osterwy z podróży do Afryki zostanie wkrótce opublikowany w przygotowywanej edycji jego zapisków z lat 1938–1939.

Tymczasem mamy okazję zajrzeć na MS Piłsudski. Statek zatonął na Morzu Północnym w pierwszych dniach II wojny światowej, prawdopodobnie po wpłynięciu na minę morską – dzisiaj wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA przygotowało film w technologii wirtualnej rzeczywistości MS Piłsudski – ukryta historia, umożliwiający zwiedzanie tego „polskiego Titanica”. Równolegle z filmem powstała atrakcyjna witryna internetowa, na którą serdecznie zapraszamy!

[ Przejdź do pełnoekranowej wersji mspilsudski.pl ]


Zdjęcie nagłówkowe: Transatlantyk MS Piłsudski w Gdyni – widok z dworca pasażerskiego (1935). Fot. Henryk Poddębski, źródło: BN

 

 

Wróć do strony głównej

Zobacz wszystkie aktualności