Reducie na stulecie

Odtwarzanie Reduty: Ponad śnieg bielszym się stanę

w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

100 lat temu 29 listopada 1919 r. Teatr Reduta rozpoczął swoją działalność premierą dramatu Stefana Żeromskiego „Ponad śnieg” w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie. Założyciele tego teatru Juliusz Osterwa i Mieczysław Limanowski stworzyli pierwszą w Polsce eksperymentalną scenę studyjną mającą służyć naprawie i rozwojowi sztuki teatru w odrodzonym kraju. Najtrwalszą zdobyczą Reduty, która działała w zmiennych warunkach do wybuchu II wojny światowej był jej zawodowy etos, a także osiągnięcia w pracy zespołowej traktowanej jako służba dla sztuki i program walki „ze złem w teatrze”.

Polona
Karta z programu „Ponad śnieg...”.
Ze zbiorów BN.

Sztukę Żeromskiego o dramacie polskiego ziemiaństwa na kresach w dobie rewolucyjnych przekształceń i odradzania się państwowości polskiej wyreżyserowali Juliusz Osterwa i Mieczysław Limanowski w dekoracjach Zbigniewa Pronaszki. W głównej roli starej dziedziczki Rudomskiej broniącej do ostatka swojej posiadłości i rozstrzelanej w scenie finałowej przez oddział bolszewików wystąpiła znakomita aktorka Wanda Siemaszkowa. Spektakl wzbudził sensację. W okresie działania Reduty w Warszawie w latach 1919–1924 dramat Żeromskiego zagrano aż 226 razy. Była to wówczas rekordowa liczba powtórzeń.

21 listopada br. o godz. 17. w ramach realizowanego przez Muzeum Teatralne cyklu Odtwarzanie Reduty dramat Żeromskiego w opracowaniu reżyserskim Edwarda Wojtaszka przeczytają aktorzy warszawscy w Salach Redutowych, a więc w tym samym miejscu, w którym odbyła się premiera. Wejściówki do Sal Redutowych w symbolicznej cenie 1 zł do odebrania w kasie Teatru Wielkiego.

Zdjęcie nagłówkowe: Ponad śnieg bielszym się stanę, reż. Juliusz Osterwa, Teatr Reduta, Warszawa, 29 listopada 1919. reprodukcja afisza z: Ludwik Simon, Spis przedstawień zespołu Reduty....

Wróć do strony głównej

Zobacz wszystkie aktualności